.

متخصص پزشکی هسته‌ای از گرگان:

علی‌رغم کمبود تجهیزات، ایران متخصصان مجربی در حوزه پزشکی هسته‌ای دارد

متخصص پزشکی هسته‌ای از گرگان گفت: علی‌رغم کمبود تجهیزات پزشکی هسته‌ای در ایران، متخصصان مجربی در این حوزه فعال هستند.

1396/9/7 سه شنبه

به گزارش آستان نیوز، دکتر مهدی مقربی در حاشیه ششمین کنگره بین‌المللی «پزشکی هسته‌ای و تصویربرداری مولکولی» ضمن بیان این مطلب عنوان کرد: امیدوارم در آینده‌ای نزدیک، پزشکان با نحوه استفاده و عملکرد دستگاه مفید پت سی تی اسکن بیشتر آشنا شوند و بیماران را برای استفاده بهینه زودتر به ما ارجاع داده تا کارهای تشخیصی و آغاز روند درمان سریع‌تر انجام شود.
وی ادامه داد: طی این کنگره علمی، دستاوردهای جدید پزشکی هسته‌ای معرفی شد که خیلی مفید بود و در حوزه درمان سال هاست که در جهان در حال فعالیت بوده است و در این چند سال اخیر نیز در ایران بسیار گسترش یافته و از حیطه تشخیصی به درمان وارد شده است.
دکتر مقربی بیان کرد: پزشکی هسته‌ای در زمینه بیماری آلزایمر در حیطه تشخیص مفید است و پت سی‌تی‌اسکن بیشترین روشی است که کمک کننده است.
وی با اشاره به تأثیر علم پزشکی هسته‌ای در سه بخش سرطان‌شناسی، قلب و آلزایمر افزود: باید اذعان کرد که در ایران، شهرستان‌ها نسبت به شهرهای بزرگ از لحاظ بهره‌مندی از تجهیزات محدودیت دارند و در این حیطه، سرمایه گذاری باید صورت بگیرد تا این مشکلات حل شود.
دکتر مقربی افزود: تجهیزات جدیدی که اخیر‌اً وارد کشورمان شده در واقع ترکیبی از 2 دستگاه تشخیصی‌ است و بیشتر مربوط به طب هسته‌ای و رادیولوژی‌ می‌شود؛ این دستگاه یکی از پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها برای تشخیص بیماری‌هاست و ادغامی‌ از 2 حوزه طب هسته‌ای‌ و رادیولوژی‌ به شمار می‌رود.
وی در ادامه گفت: برای تشخیص سرطان‌ها در مراحل اولیه و پیگیری وضعیت بیمارانی که تحت درمان قرار می‌گیرند و یا مشکوک به پیشرفت بیماری هستند، از این دستگاه استفاده می‌شود؛ این دستگاه برای تشخیص انواع مختلف بیماری‌های سرطانی‌ و حتی در ابعاد وسیع‌تر برای عارضه‌های قلبی، ریوی و بیماری‌های عفونی کاربرد دارد و برای تشخیص اولیه یا پیگیری‌های بعد از درمان بسیار مفید و مؤثر است که مرتبط با نظر پزشک، زمان استفاده از این دستگاه برای بیمار فرق می‌کند.
وی با اشاره به اینکه با تشخیص به موقع بیماری افراد به وسیله پت‌ اسکن فعالیت‌های درمانی به موقع و سریع‌تر انجام می‌شود، تصریح کرد: پس از تشخیص اولیه هر سرطانی، فرد باید به این مرکز مراجعه کند تا بیماری در بدنش پخش نشود زیرا اگر تشخیص بیماری زودتر صورت بگیرد، درمانش‌ سریع‌تر بوده و شانس بهبودی بیمار بالاتر می‌رود.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
مشهد دومین قطب پزشکی هسته‌ای کشور است
درمان از طریق روش‌های پزشکی هسته‌ای در حال پیشرفت است
برخی عوارض نباید بازدارنده افراد از بهره‌مندی از روش‌های پزشکی هسته‌ای شود
استفاده از پزشکی هسته‌ای در کاهش بار مالی سیستم بهداشت کشور مؤثر است
تقدیر از پژوهشگران و محققان برتر داخلی در حوزه پزشکی هسته‌ای
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.