.

در حال و هوای برگزاری آیین شکرانه خدمت، عزت، اقتدار در حرم مطهر رضوی؛

به شکرانه خدمت

آخرین روزهای ماه صفر که از راه می‌رسد دل‌های عاشق متوجه مشهدالرضا(ع) می‌شود. عاشقان دلسوخته امام از اقصی نقاط ایران اسلامی سواره روانه جاده‌های منتهی به خراسان می‌شوند تا در روز شهادت حضرت ثامن‌الحجج(ع) در کنار این امام رئوف و مهربان باشند تا در عزای این امام رئوف باشند.

1396/9/8 چهارشنبه

در این روزها مردم شهر امام رضا(ع) آقا یکپارچه آماده خدمت رسانی و به زائران خسته امام مهربان می‌شوند. هر کس به نوعی می‌خواهد به آن‌ها خدمت کند. یکی با یک پذیرایی ساده و بی‌ریا، یکی با اسکان زائران آقا و حالا که در اولین روزهای ماه ربیع هستیم «آئین شکرانه خدمت، عزت، اقتدار» با حضور جمعی از خدمتیارانی که در ایام دهه پایانی صفر کمر به خدمت زائران امام رضا(ع) بسته بودند، برگزار شده است. در این مراسم خادمیاران حرم مطهر رضوی دور هم جمع شده‌اند تا در محضر امام دست ادب بر سینه بگذارند و به شکرانه توفیق خدمت سلامی دوباره به محضرش عرضه بدارند.

شکوه خدمت
خادمیاران رضوی از قشرهای مختلف دور تا دور صحن رضوی و جایگاهی که برای برگزاری مراسم در نظر گرفته شده است نشسته‌اند. در میان جمعیت اقشار مختلف خدمتیاران به چشم می‌خورد. یکی لباس پاکبانی بر تن دارد و یکی روی لباسش آرم تاکسیرانی نقش بسته است. بچه‌های زحمتکش و خدوم فضای سبز هم با لباس‌های سبز رنگ در مراسم حضور پیدا کرده‌اند. امروز هر کس با لباس خدمت خود را بر تن کرده و به محضر آقا آمده. شاید این لباس خدمت زیباترین و فاخرترین لباسی است که تا کنون به تن کرده‌اند. در این جمعیت خادمیاران سلامت، خادمیاران نیروهای نظامی و انتظامی، خادمیاران نوجوان، خادمیاران رسانه‌ای و ... حضور دارند. همه این خادمیاران امروز در صحن بزرگ رضوی جمع شده‌اند، تا شکوه خدمت را به نمایش بگذارند.

ای صفای قلب زارم
همه خدمتیاران دست بر سینه و رو به گنبد زد و طلایی زمزمه رضا رضا بر لب دارند و شعر زیبایی که زبان حال ان¬ها در این روزها و همه روزهای خوب زیارت است را زمزمه می‌کنن. « ای صفای زارم هر چه دارم از تو دارم، تا قیامت ای رضا جان سر ز کویت بر ندارم ... تو خوبی من بدم، به این در آمدم به جان مادرت مکن آقا ردم». صدای دلنشین ابیات این شعر با صدای گریه و اشک زائران در هم پیچیده و فضایی سراسر معنویت را خلق کرده است. بعد از زمزمه این اشعار صدای کودکانه یکی از فرزندان شهدای مدافع حرم در آسمان حرم طنین انداز می‌شود. صدایی کودکانه ولی پر صلابت که یادآور صلابت دلاور مردان مدافع حرم است. فاطمه دختر شهید محرابی چه زیبا این پیروزی را به پدر شهیدش تبریک می‌گوید: «...بابای خوبم در اولین سالگرد شهادتت خونت به ثمر نشست... و شکل نحص داعش از روی زمین برداشته شد... این پیروزی شادی را به دل ما خانواده‌های شهدا نشاند و مرحمی شد برای بی قراری ما ...».

خادمیار رسانه و سلامت
قلم به دست در حال ثبت این لحظه‌های زیبا و به یاد ماندنی است تا باز هم مثل همیشه حال و هوای معنوی حرم مطهر را کلمه به کلمه بنوسید تا ان را برای دلدادگان کوی رضا مخابره کند. او یکی از خادمیاران رسانه‌ای استان قدس رضوی است. اعظم صاحب علم که چند سالی لباس خدمت در این آستان مقدس را به تن کرده می‌گوید: ایام دهه پایانی صفر یکی از پرکارترین ایام کاری ما است. در این ایام تمام تلاش من و همکارانم این بود که فضای معنوی حرم و حال و هوای این بارگاه نورانی و ملکوتی را به مخاطبان منتقل کنیم. اکرم جهانی یکی از خادمیاران سلامت است. او هم در ایام شهادت امام رضا(ع) با همه توانایی و مهارتی که داشت کمر به همت برای خدمت به زائران خسته امام رضا(ع) بسته بود تا تیمار دار درد‌های این زائران باشد. خانم جهانی می‌گوید: در روز شهادت امام رضا(ع) از صبح تا اخر شب در ایستگاه فوریت‌های پزشکی مشغول خدمت رسانی به زائران امام رضا(ع) بودیم. برخی از زائران پیاده که مراجعه می‌کردند را هم ماساژ درمانی می‌کردیم و این کار برای من خیلی با ارزش و دوست داشتنی بود. یکی از زائران که پاکستانی بود، آنقدر راه طولانی را پیاده آمده بودند که ناخن پایش افتاده بود و پاهایش پر از آبله بود که پایش را بعد از ماساژ پانسمان ‌کردم.

خدمت رسانی به زائر خستگی ندارد
لباس نارنجی که به تن دارد نشان می‌دهد که او یک پاکبان زحمتکش است. او هم پا به پای دیگر خدمتیاران در ایامی که خیابان‌های شهر بهش مملو از زائر و مجاور شده بود کار می‌کرد و زحمت می‌کشید تا خیابان‌های اطراف حرم تمیز باشد. او که خود را به نام علیرضا عسکری معرفی می‌کند می‌گوید: در ایام دهه اخر صفر کار من و همکارانم چنیدن برابر شده بود و خوشحال بودیم که به زائران حضرت رضا(ع) خدمت می‌کنیم و همین باعث شده بود که اصلا احساس خستگی نکنیم. حسن ترابی خادم دیگری است که در لباس خادمیاران فضای سبز به زائران حرم مطهر رضوی خدمت می‌کند. آقای ترابی که دست‌های پینه بسته‌اش با خار گل‌ و گیاه اطراف حرم خو کرده است می‌گوید: زائران امام رضا(ع) دیدن فضای سبز اطراف حرم حس خوبی در زائران حرم آقا ایجاد می‌کند. اطراف حرم آقا امام رضا(ع) باید همیشه سرسبز باشد.

خادمیار انتظامات
هر چند حال مساعدی ندارد ولی باز هم خود را به این مراسم رسانده است تا از صف خادمان امام رضا(ع) جانماند. او که خانم محبوبه کول‌آبادی نام دارد و در بخش انتظامات حرم مطهر رضوی فعالیت می‌کند. او هم از حس و حال خوبش در روزهایی که عزادران شهادت امام رضا(ع) فوج فوج به حرم مشرف تعریف می‌کند. او می‌گوید: هر خادم با همه مشکلات و گرفتاری‌هایی که دارد خود را به شیفت خدمتش می‌رساند. در ایام دهه آخر صفر هم انرژی و توان ما برای خدمت بیشتر می‌شود و علاوه بر شیفت خودمان به صورت داوطلبانه یک شیفت فوق‌العاده هم انتخاب می‌کنیم تا به زائران آقا که از راه دور و نزدیک به حرم می‌آیند خدمت رسانی کنیم.

تلاش برای خدمت بهتر
آقای حیدری نه در خود حرم بلکه کیلومترها دورتر از حرم و در جاده‌های منتهی به مشهدالرضا(ع) برای خدمت به استقبال زائران می‌رفته است. او یکی از جوانان جمعیت هلال احمر مشهد است. او هم بهترین و شیرین ترین خاطرات زندگی‌اش در روزهایی که با تمام وجود به زائران امام رضا(ع) خدمت می‌کرده رقم خورده است.
آقای حیدری می‌گوید: حس و حال کمک به زائر امام رضا و خدمت رسانی به آنها چیزی نیست که بشود آن را توصیف کرد و واقعا قرار گرفتن در این مسیر سعادت می‌خواهد که خدا را شکر این سعادت نصیب ما شد. ما باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که هر سال خدمت رسانی‌ به زائران علی بن موسی الرضا(ع) بیشتر و بهتر انجام شود. هر طرف را که نگاه می‌کنی جمعیتی را می‌بینی که شوق خدمت در دل دارند و به شکرانه توفیق خدمت در این مراسم شرکت کرده‌اند و حضورشان بار دیگر شکوه خدمت به تصویر کشیدند.   

 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.