.

متخصص پزشکی هسته‌ای بیمارستان قائم مشهد:

پت سی تی اسکن، انقلابی بزرگ در علم پزشکی ایجاد کرد

متخصص پزشکی هسته‌ای بیمارستان قائم مشهد گفت: پت سی تی اسکن، انقلابی بزرگ در علم پزشکی ایجاد کرد.

1396/9/9 پنجشنبه

به گزارش آستان‌نیوز، دکتر مدرسی در حاشیه ششمین کنگره بین‌المللی پزشکی هسته‌ای و تصویربرداری مولکولی ضمن بیان این مطلب، گفت: در این دوره از کنگره، مطالبی در سطح جهانی مطرح شد که بسیار سودمند بود.
وی اظهار کرد: بیمارستان قائم که به عنوان بیمارستان دولتی در شرق کشور شناخته می شود، اگر دستگاهها و تجهیزات لازم در حوزه پرزشکی هسته‌ای داشته باشد، می تواند کمک شایانی به سلامت جامعه کند.
دکتر مدرسی ادامه داد: ما در هر ماه به طور متوسط، 600 تا 700 اسکن ویژه اعم از اسکن گامای قلب و تیروئید انجام می‌دهیم. اما باید اذعان کرد که پت اسکن یکی از روش‌های دقیق و کامل در پزشکی است که از هزینه‌های غیرضروری پزشکی و صرف زمان زیاد جلوگیری می‌کند.
وی در خصوص تفاوت اسکن با تصویربرداری از مغز گفت: اسکن فقط ساختمان مغز و نمای کلی از سرطان را نشان می‌دهد، اما روش عکس‌برداری از مغز نه تنها یک نمای کلی از بیماری و فعالیت مغز را نشان می‌دهد، بلکه فعالیت و روند بیماری و تأثیر داروها را نیز مشخص می‌کند و تا حد امکان از جراحی‌های بی‌مورد و مصرف داروهایی که مؤثر نیستند و در نتیجه از هزینه‌های غیرضروری پزشکی جلوگیری می‌کند.
این متخصص ادامه داد: پت اسکن روشی است که توسط آن جزئیات و فعالیت مغز و داروها را در کوتاه‌ترین زمان برای پزشک مشخص می‌کند که این خود انقلابی بزرگ در علم پزشکی است، اما به علت گرانی این وسیله و نبود متخصص برای کار کردن و استفاده از آن، در کشور تنها 2 عدد از این دستگاه وجود دارد که بسیاری از کشورهای جهان هنوز از این امکان برخوردار نیستند. بنابراین باید در این زمینه و تربیت افراد متخصص سرمایه‌گذاری صورت بگیرد.
دکتر مدرسی اظهار کرد: پت اسکن معمولا در کنار اشعه ایکس و یا MRI (تصویربرداری تشدید مغناطیسی) استفاده می‌شود و پزشکان از پت اسکن به عنوان یک تست تکمیلی در کنار روش‌های اصلی دیگر استفاده می‌کنند که باید گفت که استفاده از فن آوری های تصویربرداری ترکیبی ممکن است کلیدی به منظور متوقف کردن و حتی جلوگیری از بیماری های دیگر هم باشد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.