.

با حضور صدها هزار زائر؛

 حرم رضوی در شب میلاد رسول الله(ص) و امام صادق(ع) غرق در نور شد

حرم مطهر رضوی در شب هفده ربیع الاول، سالروز فرخنده میلاد رسول‏الله(ص) و امام جعفرصادق(ع) غرق در نور و شادی شد.

1396/9/14 سه شنبه

به گزارش آستان نیوز، سه ‏شنبه ‏شب، مصادف با شب هفدهم ربیع الاول، صدها هزار زائر و مجاور بارگاه امام رضا(ع) پس از اقامه نماز مغرب و عشا با تجمع در رواق‏ها و صحن‏های حرم قدسی به زیارت مشغول شده و میلاد فرخنده جد این امام همام را به پیشگاهش تبریک و تهنیت عرض کردند.
خیابان‏های منتهی به حرم و تمام صحن‏ها و رواق‏های حرم پاسبان ملائک رضوی، چراغانی شده و زائران با شور و نشاط در گوشه کنار این مضجع نورانی، این عید فرخنده را به یکدیگر تبریک گفته و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) را بر زبان خویش جاری می‏کنند.
آیین ویژه شب میلاد حضرت ختمی مرتبت، محمد مصطفی(ص) و ششمین امام شیعیان امام صاق(ع) در رواق بزرگ امام خمینی(ره) حرم رضوی با تلاوت کلام الله مجید و قرائت زیارت امین الله آغاز شد و با سرودخوانی، مدیحه سرایی و مولودی خوانی مداحان و ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) ادامه یافت.
بر اساس این گزارش حجت الاسلام و المسلمین دکتر سعدی در این جشن فرخنده، پیرامون فضائل رسول الله(ص) به ایراد سخنرانی پرداخت.
وی با اشاره به اینکه خدای متعال در قرآن کریم، پیامبر(ص) را با الفاظ تکریمی و تمجیدی خطاب کرده است، اظهار کرد: قرآن کریم متقن‏ترین و بهترین کتاب در معرفی و شناساندن پیامبر اعظم(ص) به‏شمار می‏رود، خداوند متعال، در قرآن کریم، در آیات متعددی درباره حضرت محمد(ص) سخن گفته است. 
این استاد حوزه ادامه داد: در این آیات، گاهی به طور مستقیم و گاهی به شکل غیر مستقیم، پیامبر اکرم(ص) معرفی شده است. این معرفی در قالب هایی همچون، ستایش و تمجید از پیامبر(ص)، بیان اوصاف و شئونات، ذکر مقامات و مناقب و بیان عظمت روحی آن حضرت صورت گرفته  و جلوه‏های مختلف شخصیتی و رفتاری آن حضرت، تبیین شده است.
وی با اشاره به اینکه آیات معراج بسیار محیر العقول است، عنوان کرد: بدون شک، مسئله معراج، جنبه عادی نداشته که با معیارهای عادی سنجیده شود، حتی مقیاس‏هایی که در آن به کار رفته، چون مقیاس‏های محدود و کوچک کره خاکی ما نیست. تشبیه‏هایی که در آن واقعه آمده، تنها بیانگر عظمت صحنه‏هایی است که پیامبر(ص) مشاهده کرد.
 دکتر سعدی گفت: شخصيت پيامبر اعظم داراي ابعاد وسيع و والايي است كه در جهت معنويت به سدره المنتهي (و لقد رآه نزله اخري عند سدره المنتهي) و در پرواز معراجي‌اش به مقام «قاب قوسين او ادني» رسيده و خداوند بزرگ اخلاق آن حضرت را با تعبير «عظيم» ياد كرده است.
وی تصریح کرد: پیامبر(ص) شخصيتي است كه تمامي ملك و ملكوت، اماكن و زمان‏ها به بركت وجود با عظمت او آفريده شده و از ذره تا كرات و انس و جن و مَلَك از سفره پر بركت آن حضرت، از هستي بهرمند شدند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.