.

در کارگاه تدبر در سیره پیامبر(ص) عنوان شد؛

تشکیل حکومت اسلامی از مهمترین اقدامات پیامبر اسلام(ص)

استاد کارگاه تدبر در سیره پیامبر(ص) گفت: یکی از مهمترین اقدامات پیامبر(ص) تشکیل حکومت اسلامی در مدینه بود.

1396/9/15 چهارشنبه

به گزارش آستان نیوز، طاهره هاشمی در کارگاه تدبر در سیره پیامبر(ص) که همزمان با شب میلاد نبی مکرم اسلام حضرت محمد(ص) در رواق حضرت زهرا(س) حرم مطهر رضوی برگزار شد، گفت: سیره عملی پیامبر اسلام(ص) به دو دوره قبل و بعد از رسالت آن حضرت تقسیم می‌شود.
وی بیان کرد: حضرت محمد(ص) قبل از اینکه به رسالت مبعوث شوند موحد و یکتاپرست بودند و ویژگی‌های منحصر به فردی داشتند و با حضرت خدیجه(س) که او هم فردی موحد و یکتاپرست بود ازدواج کردند. بنابراین ازدواج ایشان هم یک ازدواج توحیدی بود.
وی با بیان اینکه پیامبر(ص) مدت سه سال بعد از بعثت در مکه به صورت غیر علنی مردم را به دین اسلام دعوت می‌کردند، اظهار کرد: ایشان با انجام این کار یک گروه ایمانی در مکه تشکیل دادند و با این اقدام می‌خواستند سیستم قبیله‌ای را  از بین ببرند چون هرکدام از این افراد از یک قبیله بودند.
هاشمی تصریح کرد: این گروه ایمانی به خاطر فشار و اختناقی که بزرگان قریش ایجاد کرده بودند به دستور پیامبر(ص) به سمت حبشه هجرت کردند. همچنین بعد از آن نیز خود پیامبر(ص) به همراه نزدیکان خود و معدود افرادی که مسلمان شده بودند مجبور شدند به شعب ابوطالب بروند و در آنجا سختی‌های فراوانی را متحمل شدند.
وی افزود: رسول خدا(ص) مدت 13 سال بعد از بعثت را با سختی‌های فراوان در مکه گذراندند تا اینکه قریش تصمیم گرفتند آن حضرت را به قتل برسانند و همین عامل باعث شد که ایشان به مدینه که از قبل زمینه ایمانی در آن ایجاد کرده بودند، هجرت کنند.   
این کارشناس مذهبی ادامه داد: پیامبر(ص) پس از مدتی اقامت در مدینه حکومت اسلامی تشکیل دادند و کم‌کم با نامه نوشتن به سران قبایل دیگر آن¬ها را هم به دین اسلام دعوت کردند و در سال هفتم هجرت کار به جایی رسید که سپاه اسلام بدون جنگ و خونریزی مکه را فتح کردند.
وی با اشاره به اقدامات رسول خدا(ص) در زمینه تبیین جایگاه اهل بیت(ع) در بین مردم، عنوان کرد: پیامبر(ص)  در زمان حیات خود بارها ائمه معصومین(ع) را به مردم معرفی و مسئله جانشینی امیرالمومنین(ع) را برای مردم بیان کردند.
هاشمی با بیان اینکه اسلام تنها دین تحریف نشده است، ابراز کرد: این امر نتیجه تلاش پیامبر(ص)  و خون دل خوردن و از خودگذشتگی ائمه معصومین(ع) بعد از ایشان است. همین تلاش‌ها باعث شده که هنوز بعد از گذشت 1400 سال دین اسلام و مکتب شیعه علیرغم کارشکنی‌ دشمنان هنوز پابرجا است.
وی تصریح کرد: همه ما نسبت به رسول خدا(ص) و خاندان پاک ایشان محبت و ارادت داریم ولی باید توجه داشت که تنها محبت کافی نیست و این دوست داشتن باید همراه با معرفت و اطاعت از آنها باشد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.