.

پسر زنده‌یاد حبیب‌الله چایچیان:

اعطای نخستین لقب «شاعر عترت و قرآن»، صله‌ای از اهل بیت(ع) بود

فرزند شاعر فقید آیینی حبیب‌الله چایچیان در حاشیه مراسم یادمان شاعران آیینی کشور در حرم رضوی با عنوان دغدغه‌ استاد حسان گفت: پدرم همواره از خدا می‌خواست تا سمت شاعر آیینی از وی گرفته نشود که به این عنایت با اعطای نخستین لقب «شاعر عترت و قرآن» از سوی رهبر معظم انقلاب به وی نائل شد.

1396/9/16 پنجشنبه

محسن چایچیان، فرزند شاعر فقید آیینی حبیب‌الله چایچیان در گفت‌وگو با آستان‌ نیوز با اشاره به ارادت پدرش نسبت به ائمه اطهار(ع) ابراز کرد: هر زمان به حرم مطهر مشرف می‎شد، حال و هوای خاصی بر وی مسلط می‌شد و خطاب به بارگاه رضوی می‌گفت: «حجرالاسود است هر سنگش/ هر کجا می‌روی ببوی و ببوس».
وی افزود: پدرم از علامه امینی نقل و تاکید می‎کرد، هر وقت به مشاهد مقدس مشرف می‌شوید، حتما به حضرت زهرا(س) سلام و عرض ارادت ویژه داشته باشید چرا که حضرات معصومین(ع) نسبت به مادرشان حساسیت دارند لذا به این زائران توجه ویژه خواهند داشت.
وی با ذکر عنایتی از محضر امام حسین(ع) به مرحوم حبیب‌الله چایچیان گفت: استاد حسان برای اولین بار در سن 18 سالگی به کربلا مشرف شد و به موجب این سفر ویژه در سنین جوانی، بسیار تحت تاثیر قرار گرفت و در همان سفر از حضرتشان درخواست کرد که این چشمه ذوق شعری را تنها در خدمت خدا و ائمه هدی(ع) به کار گیرد.
محسن چایچیان همچنین عنوان کرد: استاد چایچیان پس از بازگشت به تهران کلیه اشعار خود پیش از آن سفر معنوی را سوزاند و سبک و سیاق اشعارش از آن تاریخ به بعد، به ساحت دیگری تعلق یافت.  
وی با ذکر این نکته که یکی از دغدغه‌های تمام عمر استاد حسان این بود که سمت شاعری اهل بیت(ع) از وی گرفته نشود، ادامه داد: خدا را شاکریم که پدرم به این عنایت از سوی این حضرات دست یافت و رهبر معظم انقلاب نیز برای نخستین بار به شاعری لقب «شاعر عترت و قرآن» دادند.
چایچیان با تاکید بر اینکه استاد حسان به همه حضرات ارادت داشت، اضافه کرد: پدرم با مرحوم دستمالچی به موجب مظلومیت امام حسن(ع) مرکزی را با نام «مکتب‌الحسن» پیش از انقلاب دایر کردند تا میلاد این امام همام را شبیه دیگر ائمه معصومین(ع) باشکوه برگزار کنند که تا آن زمان به میزان قابل ملاحظه‌ای در رسیدن به این امر موفق شدند.  
وی در ادامه به برخی از آثار زنده‌یاد چایچیان اشاره کرد و گفت: هنوز اشعار و جزواتی از استاد در اختیار داریم که در دست گردآوری و چاپ هستند. از این میان مجموعه‌ای از اشعارش را در قالب دیوان اشعاری تجمیع و منتشر خواهیم کرد و نیز کتاب نظم و نثر «گل‌های پرپر» را بنا به نظر پیشین خود استاد، تجدید چاپ می‌کنیم.
این شاعر آیینی افزود: در مجموع 15 کتاب از مرحوم چایچیان به چاپ و انتشار رسیده که مجموعه کتاب‌های «زمزمه‌های قلب من»، «ای اشک‌ها بریزید»، «خلوتگاه راز»، «چهل حدیث جالب از علی بن ابی طالب(ع)»، «زینب بانوی کربلا»،«الله اکبر، ندای برتر»، «باغستان عشق»، «خزان گلریز»، «سایه‌های غم»، شماری از عناوین آثار اوست.
گفتنی است این مراسم، به ‌مناسبت درگذشت حبیب‌الله چایچیان متخلص به حسان، شاعر و مرثیه‌سرای اهل بیت(ع)، از سوی انجمن ادبی رضوی وابسته به موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی شامگاه چهارشنبه، 15 آذر ماه در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی با حضور عموم زائران و شاعران کشور برگزار شد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.