.

رئیس کمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:

هنراسلامی، هنرمند را با جاودانگی پیوند می‌زند

رئیس کمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: هنر اسلامی از آنجا که با اهل بیت(ع) که تجلی‌گاه ذات احدیت هستند ارتباط دارد، صاحب خود را با جاودانگی پیوند می‌زند.

1395/10/18 شنبه

به گزارش آستان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین نصرالله پژمانفر در مراسم اختتامیه پنجمین دوسالانه تذهیب‌های قرآنی که با حضور جمعی از هنرمندان در جوار حرم مطهر رضوی برگزار شد، گفت: آثار هنری که با دستان توانای هنرمندان خلق می‌شود، پس از گذشت هزاران سال برای نسل بشر باقی می‌ماند.
وی با استناد به آیه «کل من علیها فان و یبقی وجه ذوالجلال و الاکرام» در سوره «الرحمن»، اظهار کرد: طبق این آیه در نظام هستی همه چیز فناپذیر است و تنها چیزی باقی می‌ماند که با خدا و اهل بیت(ع) در ارتباط باشد و از آنجا که هنر اسلامی این مولفه‌ها را با خود دارد، فناپذیر نیست.
حجت‌الاسلام پژمانفر در توضیح این مطلب گفت: هر چند که اثر هنری قرآنی و دینی هم در نهایت باقی نخواهد ماند، ولی اصل و اساس آن که بر مبنای محبت خدا و اهل بیت(ع) است، باقی می‌ماند و باعث تقرب هنرمند به درگاه خداوند می‌شود.
وی عنوان کرد: هنرمند با ذکاوت و ممتاز، کسی است که این ذوق را که خداوند در اختیار او گذاشته است، با معنویت درآمیزد و آثاری را خلق کند که با قرآن و دین در ارتباط باشد، چرا که این آثار علاوه بر ارزش هنری دارای ارزش معنوی بالایی نیز است.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دوسالانه تذهیب های قرآنی به منظور تقدیر از هنرمندانی برگزار شده است که از تمای ظرفیت وجودی خود برای خلق آثار هنری استفاده کرده اند و چه بسا مدتی طولانی برای خلق یک اثر هنری وقت گذاشته‌اند تا به این وسیله یک مفهوم دینی را در دل مخاطبان ماندگار کنند.
وی با بیان اینکه خداوند در وجود همه ما یک هنر را به ودیعه گذاشته است، ابراز کرد: ما نیز باید با کشف این هنر در وجود خود، آن را در مسیر خدا و اهل بیت(ع) قرار دهیم تا بتوانیم در این نظام هستی که همه چیز محکوم به فنا است، اثر جاودانی از خود به یادگار بگذاریم.
یادآور می شود؛ مراسم اختتامیه پنجمین دوسالانه تذهیب‌های قرآنی با هدف تقدیر از پیشکسوتان هنر تذهیب و نگارگری و همچنین برگزیدگان جشنواره تذهیب به همت موسسه آفرینش‌های هنری در مرکز نمایشگاه ها و همایش های آستان قدس رضوی برگزار شد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
اختتامیه پنجمین دوسالانه تذهیب‌های قرآنی برگزار شد ­ ­
افزودن بخش نگاره‌های قرآنی به پنجمین دوسالانه‌ تذهیب‌های قرآنی
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.