.

هنرمند برگزیده دوسالانه تذهیب های قرآنی:

آستان قدس رضوی نقش مهمی در معرفی هنر تذهیب و نگارگری ایرانی و اسلامی دارد

هنرمند برگزیده بخش تذهیب دوسالانه تذهیب های قرآنی گفت: دوسالانه تذهیب­های قرآنی آستان قدس رضوی نقش مهمی در معرفی هنر تذهیب و نگارگری ایرانی و اسلامی داشته است.

1395/10/19 يكشنبه

به گزارش آستان نیوز، هنرمند برگزیده بخش تذهیب در حاشیه آیین اختتامیه پنجمین دوسالانه تذهیب های قرآنی  گفت: از آنجا که هنرهای سنتی مثل تذهیب و نگارگری درمقابل هنرهای دیگر چون خوشنویسی و نقاشی مهجور مانده است، برگزاری این گونه جشنواره ها به پویا ماندن این هنر اسلامی و ایرانی کمک فراوانی می کند.
محمد کرمی خاطرنشان کرد: اثر اینجانب که در دوسالانه امسال برگزیده شد طرحی شبیه اشک دارد و فرمی است که در تذهیب‌های دوره تیموری و صفوی در جلد، صفحه اول یا حواشی قرآن و سر سوره ها کار شده است. 
وی با بیان اینکه وقتی متوجه شدم این ایده قابلیت‌های زیادی برای کار کردن دارد، همان طرح را بزرگتر کردم و با  فرم­های جدید با سه رنگ طلا شامل طلای سبز، طلای معمولی و طلای سفید کار را انجام دادم،  اظهار کرد: آشنایی من با دوسالانه به سه سال پیش مربوط می شود که یکی از دوستانم این جشنواره را به من معرفی کرد و من مجموعه کاری که در زمینه تذهیب داشتم برای این دوسالانه ارسال کردم که خوشبختانه در همان سال اثرم شایسته تقدیر شناخته شد.
وی اضافه کرد: موسسه آفرینش­های هنری آستان قدس رضوی به عنوان برگزار کننده این برنامه نقش پر رنگی در معرفی هنرهای سنتی و اصیل و در نمایش آثار هنرمندان دارد و تاکنون در این زمینه موفق عمل کرده و تلاش‌ دست اندرکاران آن به ثمر نشسته است.
در آیین اختتامیه پنجمین دوسالانه تذهیب های قرآنی از محمدعلی الهام نیا، امیرهوشنگ جزی زاده، زینت السادات امامی به عنوان هنرمندان عرصه نگارگری و نقوش سنتی قدردانی شد و این هنرمندان نشان «زرین رضوان» دریافت کردند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
نگارگران جوان، امکانات موجود را قدر بدانند
هنر تذهیب رو به پیشرفت است
 تذهیب یکی از اصیل‌ترین هنرهای اسلامی است  ­ ­
دو سالانه تذهیب­ های قرآنی آستان قدس رضوی زمینه­ ساز گسترش تذهیب می­ شود
آدرس طلایی
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.