.

طی 6 ماه اخیر سال 95 صورت گرفت؛

تولید 95 عنوان محتوای مذهبی توسط پورتال فرهنگی حرم امام رضا(ع)

در ایام تابستان و پاییز سال جاری از سوی پورتال فرهنگی- تبلیغی معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی حرم مطهر رضوی، 95 عنوان محتوای فرهنگی تولید و در فضای مجازی توزیع شد.

1395/10/20 دوشنبه

به گزارش آستان نیوز، جواد هاشمی؛ مدیر فرهنگی آستان قدس رضوی با اعلام این خبر گفت: پورتال فرهنگی – تبلیغی معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی در گستره وب سایت های متنوع خود نظیر وبگاه اصلی فرهنگی - تبلیغی حرم امام رضا(ع) با آدرسrazavi.aqr.ir و سایت های زیرمجموعه آن مثل (تلویزیون اینترنتی آستان قدس رضوی) razavi.tv  - و سامانه آرشیو برنامه ها و محصولات فرهنگی حرم مطهر رضوی با نشانی razaviarchive.aqr.ir و تعدادی سایت­ های موضوعی دیگر، سعی می­کند بهترین و متنوع ترین مطالب را در قالب های مختلف به علاقه­مندان فرهنگ ناب اسلامی و سیره رضوی در سراسر جهان ارائه کند.
وی خاطرنشان کرد: پورتال فرهنگی – تبلیغی معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی متناسب با نیازمندی های  مخاطبان علاوه بر خدمات مجازی به زائران بارگاه منور رضوی، ضمن تولید  محصولات ویژه در سال 1395، سعی کرده  کارنامه خوبی را  در تولیدات جوان پسند و مورد نیاز علاقه مندان به فرهنگ غنی اسلامی از خود به جای بگذارد.
وی ادامه داد: با توجه به گسترش کاربران اینترنت و استقبال از شبکه های مجازی، مدیران و مسئولان فرهنگی حرم مطهر رضوی نیز سیاست های ویژه ای را برای انتقال مفاهیم و مطالب تولید شده اتخاذ کرده اند  و با افزایش تعداد سایت ها، تغییر گرافیک آن­ها، افزایش محصولات چند رسانه ای و ... ، بر آنند که دسترسی به مطالب متنوع دینی را برای تمامی گروه های سنی  آسان تر کنند. به نظر ما ارائه این خدمات در فضای مجازی به حفظ جامعه جوان کشور از خطر رسانه های بیگانه و جلوگیری از هدر رفت اوقات مفید  نوجوانان و جوانان در شبکه های مجازی و رشد فکری در مسیر روشن سیره اهل بیت علیهم السلام کمک شایانی خواهد کرد.
مدیر فرهنگی آستان قدس رضوی افزود: طراحی و تولید انیمیشن ها و نماهنگ های مخصوص کودک نیز از اقدامات موثر در راستای ایجاد فضای معنوی و تبیین معارف اسلامی برای کودکان است که در این مدت به صورت ویژه در پورتال حرم مطهر رضوی پیگیری شده و تولیدات آن در قالب بخش­های کودکانه نظیر سایت نورالهدی کودکانه razavi.aqr.ir/koodakane بارگذاری شده است.
وی ادامه داد: محصولات چند رسانه ای ویژه نوجوان و جوان را نیز در قالب های هنری و رسانه ای متنوع تولید و توزیع کرده ایم که برخی سایت های ارائه دهنده آن در پورتال حرم مطهر رضوی سایت های (نورالهدی دخترانه و پسرانه ) با آدرس  razavi.aqr.ir/pesaroone و razavi.aqr.ir/dokhtaroone است.
هاشمی اظهار کرد: این مجموعه  با تولید محتواهای غنی و متنوع در مناسبت های ویژه چون دهه کرامت، دهه ولایت و دهه آخر صفر سعی داشته تا گامی موثر در رساندن پیام امام علی بن موسی الرضا(علیه السلام) به جهانیان در فضای مجازی بردارد، به همین منظور و در راستای شناخت هر چه بهتر معارف رضوی سایت رضوان علم با نشانی  razavi.aqr.ir/rezvanelm به منظور آشنایی علاقه ­مندان سیره رضوی با معارف رضوی ایجاد شده است.
وی از تولید پوسترهای متعدد در سال جاری خبر داد و گفت: «کرامت خورشید برگرفته از روایات داستانی زندگی امام رضا علیه السلام»، «رسم زیارت»، «حرم پایگاه مقاومت مستضعفان»، «از ما هست و از ما نیست» و «کاریکاتور سبک زندگی جهادی» و «سی جرعه نور» بخشی از مجموعه پوسترهای تولید شده در سال جاری به شمار می رود که همگی در پورتال معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی بارگذاری خواهد شد.
مدیر فرهنگی آستان قدس رضوی تولید ویژه نامه چند رسانه ای را یکی از مهمترین فعالیت های پورتال معاونت تبلیغات برشمرد و اظهار کرد: این مجموعه  در راستای ترویج فرهنگ رضوی و سبک زندگی رضوی، مجموعه اینفوگرافی و پرونده های چند رسانه ای را طی این ایام تولید کرده تا با قالب های متعدد و طراحی های تخصصی، سیره و سنت اهل بیت(ع) و شهدا را به نمایش بگذارد.
هاشمی توجه به گروه های سنی را یکی از شاخصه های پورتال فرهنگی معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی دانست و با اشاره به اینکه در سرویس دخترانه و پسرانه مجموعه فعالیت های ارزشمندی تولید شده است، گفت:  شور شیرین، ریحانه، ترنم وحی، شادباش و همه ما مسئولیم برخی از این تولیدات ارزشمند به شمار می رود که در بخش شبکه مخاطبان نورالهدی در سایت razavi.aqr.ir بارگذاری شده است .
وی پاسخگویی به سوالات و شبهات را یکی از اساسی ترین اهداف پورتال ذکر کرد و با اشاره به اینکه در سال جاری بیش از 1500 سوال و پاسخ در سایت ویژه پاسخگویی به سوالات دینی حرم مطهر رضوی به آدرس razavi.aqr.ir/pasokhgoee بارگذاری شده است، افزود: توجه به فرهنگ انقلاب و زنده نگه داشتن یاد و خاطر شهدا بخشی از فعالیت های این پورتال محسوب می شود که با تولید محتواهایی چون  ویژه نامه 57 ریشتری، امام این گونه بود، تولید نماهنگ های بیانات رهبری در تفسیر جهاد و روحیه انقلابی، ویژه نامه هفته دفاع مقدس و ... سعی شده است  این مضامین مهم در متنوع ترین شکل و در سایت انقلاب اسلامی آستان قدس رضوی به نشانی razavi.aqr.ir/enghelab  به علاقه مندان ارائه گردد.
مدیر فرهنگی آستان قدس رضوی در ادامه با بیان اینکه ویژه مخاطبان غیر ایرانی نیز پوستر، نماهنگ، تایپوگرافی لاتین و ویژه نامه چند رسانه ای طی این 6 ماه  تولید شده است، گفت: این پورتال برای ارتباط با مخاطبان از شیوه های ارتباطی نوین چون شبکه های اجتماعی، طراحی مسابقه، دلنوشته، برگزاری انواع فراخوان ها نظیر فراخوان عکس لحظه های عاشورایی را تدارک دیده است.
بخش زائران غیر ایرانی نیز در 6 ماه اول سال جاری بسیار فعال بوده و اقدامات تازه ای را در راستای گسترش فعالیت های پورتال معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی و ارائه تولیدات مناسب و جذاب  برای علاقه­مندان به سیره رضوی در سرتاسر جهان انجام داده است که  هم اکنون این خدمات در سایت  imamrezashrine.com به زبان­های عربی، اردو، انگلیسی و ... در اختیار عموم علاقه­مندان قرار گرفته است.
هاشمی در این باره خاطرنشان کرد: این بخش در سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی به تهیه نماهنگ، آهنگ سازی و آوازهای دینی و ارائه آثار خوانندگان مذهبی  پرداخته که موارد مذکور از اقدامات جدید این بخش در پورتال  است. گفتنی است  نماهنگ تازه ای با عنوان "هشت" به صورت ویژه در لبنان و توسط سه خواننده لبنانی به سه زبان عربی، فارسی و انگلیسی تولی شده که در همین سایت بارگذاری شده است.
همچنین برنامه هایی با محوریت امام رضا(علیه السلام) و سبک زندگی ایشان با حضور دکتر شاملی تهیه و تنظیم شده است. این برنامه نیز به زبان انگلیسی بر روی سایت های زائران غیر ایرانی بارگزاری خواهد شد. همچنین خانم شاملی، فرازها و دلنوشته هایی درباره امام رضا(علیه السلام) را به زبان انگلیسی قرائت کرده اند و این مجموعه نیز به صورت فتوکلیپ در سایت imamrezashrine.com موجود است.
از دیگر اقدامات مجموعه زائران غیر ایرانی گزینش محصولات تولیدی اداره تولیدات حرم اعم از کتاب ها، مقالات، ترجمه و بارگزاری آن ها به صورت مجموعه های کوچک و طبقه بندی شده بر روی سایت زائرین غیر ایرانی است.
وی پوشش لحظه به لحظه برنامه های حرم مطهر رضوی به ویژه در دهه کرامت و دهه آخر صفر را به عنوان یکی از فعالیت های این پورتال بر شمرد و عنوان کرد: پورتال فرهنگی معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی در 6 ماهه اخیر با تولید بیش از 90 عنوان محتوای فرهنگی، سعی بر آن داشته تا در قالب های مختلف و متنوع که با  علم رسانه ای روز تطبیق دارد و در راستای ترویج معارف و فرهنگ رضوی برای متخصصان و عموم مخاطبان گامی موثر بردارد، لذا تلویزیون اینترنتی آستان قدس رضوی و سامانه آرشیو برنامه ها و محصولات فرهنگی حرم مطهر رضوی با نشانی razaviarchive.aqr.ir در بخش ارائه محصولات رسانه ای پورتال معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی نقش به سزایی داشته اند  .
مدیر فرهنگی آستان قدس رضوی عنوان کرد: در خصوص آموزش های قرآنی نیز سایت دارالقرآن رضوی به آدرس  razavi.aqr.ir/quran به منظور ارائه انواع آموزش های قرآنی و معرفی برنامه متنوع  آستان قدس رضوی در حوزه قرآن کریم به همراه بخش هایی نظیر آموزشگاه قرآن، هنرکده قرآن، محافل قرآن و مهدالرضا  در اختیار عموم علاقه مندان است. همچنین با توجه به اینکه سبک زندگی رضوی و مسیر زندگانی سراسر نور اهل بیت علیهم السلام در مباحث رشد فرهنگ  فردی و اجتماعی افراد و در قالب خانواده بسیار راهگشا است، سایت سبک زندگی رضوی با آدرس  razavi.aqr.ir/zendegirazavi در اختیار علاقه­ مندانی است که سیره رضوی را الگو زندگی خود و خانواده شان قرار  داده اند.
هاشمی در پایان یادآور شد: سامانه زیارت نیابتی حرم مطهر رضوی با آدرس HaramRazavi_Bot@ در تلگرام، با پرونده های «ما، من، سوال»، ویژه نامه بیرق، زندگی به سبک جهادی، مجموعه شعر کودک، از شلمچه تا مشهد، فرآوری تلاوت­ها و محصولات فرهنگی حرم مطهر، نماهنگ صلوات خاصه، ایجاد ورودی ارتباطی در رسانه های اجتماعی با بیت رهبری، عتبات و حرم های مطهر داخل ایران، بخشی از مجموعه  فعالیت ها این پورتال در 6 ماه اخیر محسوب می شود.

بیشتر بخوانید:
- چند پیشنهاد برای گشت و گذاری سودمند در فضای مجازی
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.