.آخرین اخبار
.آخرین رسانه ها

متخصص طب اسلامی؛ حلیت دارو های شیمیایی مصرفی توسط مسلمانان مورد تردید است

 اخبار و اعلانات  1396/5/10 سه شنبه
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم اسلامی رضوی ،سید سعید اسماعیلی صابر متخصص طب سنتی صبح امروز در نخستین پیش نشست علمی اولین همایش بین المللی فرآورده های حلال که در دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد، گفت: در حال حاضر در جامعه جهانی با تهدیدی جدی در بخش مواد غذایی روبه رو هستیم.
 وی افزود: طب سنتی ما هم که اخیرا احیا شده است آبشخور اصلی آن در زمان عباسیان و از طب یونان باستان است که ترجمه ی کتاب های طب یونان به زبان عربی توسط مترجمان عموما مسیحی صورت گرفته که اگر این کتاب ها مورد بررسی قرار گرفته شود خوردن غذا و نوشیدنی های حرام در این کتاب ها حلیت پیدا کرده است.
سید سعید اسماعیلی صابربه نوشیندنی های حرامی  که توسط دانشمندان طب سنتی در دوره های گذشته اشاره و خاطر نشان کرد: از جمله این نوشیدنی ها که توسط دانشمندان ایرانی حلیت پیدا کرده است شراب است و در توجیه این مسئله یکی از دانشمندان تاریخ می نویسد که در قبل از زمان پیامبر خمر در دوره های پیامبران گذشته مباح بوده است و اکنون برخی از پادشاهان به آن میل دارند و این دانشمند استفاده از شراب را برای بعضی از بیماران تجویز کرده است که این امری کاملا اشتباه است.
وی در خصوص اشتباه در استفاده از شراب در تجویزهای طب سنتی اذعان داشت: خداوند شفا را در امور حرام قرار نداده است و با گذشت زمان و با ورود افراد غیر متمدن به رشته طب سنتی ممکن است از داروهای حرام استفاده شود و نسخه های اسلامی به فراموشی سپرده شود.
متخصص طب اسلامی به ویژگی های طب اسلامی در رساله ذهبیه حضرت رضاعلیه السلام اشاره و عنوان داشت:در این رساله توسط حضرت دستوری داده شده که می توان شراب حلال را به وسیله مویز تهیه کرد و از جمله خواص این شراب تاثیر بر بیماری های معده ،کبد و روده است.
سید سعید اسماعیلی صابربا بیان این که ما نباید در برابرتهدیدها خود را دست بسته نشان دهیم و باید این دستور های اسلامی را ترویج دهیم اظهار داشت:الان نیاز های جدیدی داریم و نیاز است که به آن ها بپردازیم و در فتاوای مراجع تقلید نیز با شروطی روبرو هستیم که مردم عادی به راحتی نمی توانند.
متخصص طب اسلامی ابراز داشت: رو به رویی با موضوعات علمی نیازمند تلاش جدی توسط دانشمندان طب اسلامی است و ما در حوزه دارو نیز تقریبا در خصوص چیز هایی که مصرف می کنیم دستورالعمل تولید آن ها را نمی دانیم که این امر حلیت داروهای مصرفی توسط مسلمانان را نیز مورد تردید قرار می دهد.
وی در پایان سخنان خود گفت: باید راه حل های مناسبی برای سلامت همه جانبه مردم پیدا کنیم و اشکالات بوجود آمده در سلامت مردم که جامعه جهانی امروز به عنوان چالش جدی با این موضوع روبرو است را از مواد غذایی مورد مصرف مردم دانست .

انتهای پیام/


  

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
.